poniedziałek, 12 maja 2014

Rower i pies. Pierwsze kroki

Sezon rowerowy już w pełni, a Ania na rowerze wcale nie jeździ na rowerze. Nie porzuciła jednak swojego hobby, była i jest cały czas, bardzo zajęta opieką nad Bolkiem - wesołym pieskiem z adhd, adoptowanym przed dwoma miesiącami. Piesek jest już dobrze zaaklimatyzowany u Ani i Marcina, uczy się być grzeczny i nadszedł czas by zapoznać go z rowerem i zarazić pasją.


Najważniejsze: 
-woda dla pieska (bieganie bardziej męczy niż pedałowanie)
- piesek powinien mieć szelki lub zwykłą obróżkę, absolutnie nie może biegać w kolczatce lub obroży zaciskowej!
- smycz należy trzymać w ręce, nie przywiązywać do kierownicy, lub sprawić sobie specjalny drążek z amortyzatorem  do roweru na smycz (Ania ma taki w planach)
- nie wolno stresować psa, jazda ma być dla niego dobrą zabawą
- przed rowerem piesek powinien mieć krótki spacer, by załatwić potrzeby fizjologiczne.


Bolek jest pieskiem dość strachliwym, bojącym się różnych przedmiotów, typu odkurzacz, walizka na kółkach, więc rower również wprawił go w przerażenie. Swoją naukę musiał zacząć od przełamania strachu. Bardzo ładnie już biega przy rowerze, ale w dalszym ciągu nie sprawia mu to wielkiej radości, traktuje to raczej jako trening. Ania z Marcinem cały czas starają się, by jednak polubił wspólne wycieczki. 


zmniejszanie dystansu
Krok 1 
Nie należy pieska ciągnąć na siłę do roweru, to go może za bardzo zestresować. Najlepiej postawić rower i pozwolić psu koło niego krążyć dając mu smakołyki i zachęcając by podchodził stopniowo coraz bliżej, chwaląc za każdym razem gdy skraca odległość. Po krótszym lub dłuższym czasie, piesek w końcu zobaczy że rower jest ok, dają mu ciasteczka za jego obwąchiwanie i przestanie się bać

Krok 2
Pieska należy ustawić po prawej stronie roweru (nawet jeśli jest nauczony chodzić przy lewej nodze) i zacząć prowadzić powoli rower. Prawa strona jest bezpieczna podczas jazdy po ulicy lub na ścieżce  rowerowej. Pieska cały czas trzeba chwalić i dawać ciasteczka, ucząc przy tym komendy "rower", czyli trzymania się prawej strony roweru.

Krok 3
Gdy pies już opanuje trzymanie się roweru można już powoli jechać i pamiętać by cały czas pieska chwalić. Jeśli nie chce biec,należy zwolnić, lub wrócić do prowadzenia roweru. Nie wolno krzyczeć  ani karcić, skupić się na pozytywnych wzmocnieniach, aby nie zniechęcić psa do roweru. Na początek należy wybierać krótsze trasy i stopniowo zwiększać dystanse.

zapoznawanie z rowerem











Buszujący w zbożu

1 komentarz: